Dopóki nadzieja- trwa życie

11 października podczas warsztatów uczniowie naszej szkoły spotkali się w przedstawicielami oławskiego Hospicjum. W czasie spotkania dowiedzieli się m.in. na czym polega specyfika hospicjum domowego, jaka jest różnica między wolontariuszem medycznym i akcyjnym, kto może nim zostać. Podczas spotkania podkreślano, że w hospicjum ludzi się nie leczy, ale pomaga tak by pacjentom było po prostu lżej. U pacjenta „kończy się terapia inwazyjna, kończy się chemioterapia. Chodzi teraz o to, by niwelować objawy podstawowe. Chory ma nie cierpieć i mieć jak najlepszy komfort życia. Dopóki jest nadzieja, życie wciąż trwa i trzeba żyć normalnie, na ile się da”- podkreślił Sławomir Graczyk, wolontariusz akcyjny, współprowadzący warsztaty.

Pani Barbara Nowak, pielęgniarka pobyt w hospicjum domowym porównała do terminalu na lotnisku. „To takie ostatnie przejście na drugą stronę życia. A naszym zadaniem jest by było ono jak najłatwiejsze, a przede wszystkim jak najgodniejsze. (…) Dlatego dziękujemy każdemu, kto przyczynił się w jakikolwiek sposób do realizacji Pól Nadziei w zeszłym roku. Dzięki Wam udało nam się kupić materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie i inny sprzęt. Ostatnio jeden z naszych podopiecznych mógł wyjść ze szpitala. Warunkiem było posiadanie przez niego pompy infuzyjnej. Cierpi na bardzo bolesny nowotwór żołądka. Pompa pozwala mu na dozowanie 24h na dobę morfiny w odpowiednich dawkach, dzięki której niemal normalnie funkcjonuje”- opowiada pani Barbara.

Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W sumie uczestniczyło w nich ponad 70 osób. Nie wszyscy jednak mogli być na spotkaniu, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy  chętny Gimnazjalista włączył się w całoroczną akcję na rzecz Oławskiego Hospicjum Domowego czyli w „Pola Nadziei”. Inauguracja już 21 października. Uczniowie Gimnazjum nr 2 oczywiście będą.

Zdjęcia

Alina Wilgosiewicz

Najbliższe wydarzenia

 

 18.05 Zebranie z rodzicami

Patron szkoły

Nasz Patron

Mieli po kilkanaście lat, a nawet mniej. Zamiast zabawy w ciepłym, przytulnym pokoju wybrali nocne warty, służbę w okopach w śniegu i błocie. Czytaj więcej ...

Program uroczystości 

Uroczystość    

Sponsorzy

Galeria

JSN Solid template designed by JoomlaShine.com